Urządzenia wielofunkcyjne, czyli o pisowni rzeczowników złożonych
Baza wiedzy, Język, Ortografia, Wskazówki poprawnościoweTechnika idzie do przodu, a wraz z jej rozwojem pojawia się coraz więcej urządzeń wielofunkcyjnych. Nie moją rzeczą jest ocena ich przydatności czy funkcjonalności. Na pewno wielu osobom ułatwiają życie w ten czy inny sposób, innym natomiast przysparzają problemów w zakresie… pisowni. Wątpliwości dotyczą tego, jak pisać:
Ujmując problem od strony czysto technicznej, urządzenia wielofunkcyjne to takie, które łączą w sobie funkcjonalność dwóch (lub więcej) różnych urządzeń, przy czym stanowią niepodzielną całość w tym sensie, że nie da się ich rozmontować tak, by z pozyskanych w ten sposób części złożyć dwa oddzielne urządzenia. Powodzenia życzę temu, kto spróbuje nowoczesny telefon komórkowy podzielić na telefon, odtwarzacz MP3, radio, kamerę, aparat fotograficzny i odbiornik GPS. Ten, zdawać by się mogło, czysto techniczny wtręt wbrew pozorom stanowi istotną wskazówkę, że nie mamy do czynienia z tworem będącym w istocie połączeniem odrębnych urządzeń, lecz z urządzeniami stanowiącymi jedną zintegrowaną całość.
Słowotwórcze uzasadnienie zasady pisowni
W rozważanych przykładach nazw urządzeń wielofunkcyjnych mamy do czynienia z połączeniem dwóch rzeczowników, np. chłodziarka + zamrażarka czy pralka + suszarka. Z czysto słowotwórczego punktu widzenia omawiane wyrazy są produktami derywacji (procesu słowotwórczego) polegającej w tym przypadku na tworzeniu wyrazu na bazie dwóch podstaw słowotwórczych z użyciem interfiksu (cząstka słowotwórcza łącząca podstawy słowotwórcze w wyrazach pochodnych tworzonych na bazie dwóch lub więcej podstaw słowotwórczych). Interfiksem jest w tym przypadku morfem -o-
Zasada w praktyce
Jest jeszcze jedna przesłanka, chyba najłatwiejsza do udowodnienia. Chodzi oczywiście o tzw. zasadę analogii, w tym przypadku o wyrazy o podobnej budowie i ustabilizowanej pisowni. A tu znajdziemy kilka niebudzących wątpliwości przykładów: klubokawiarnia, spódnicospodnie (część garderoby łącząca cechy spódnicy i spodni), klasopracownia, obiadokolacja (jeden posiłek, niepolegający na podaniu obu posiłków łącznie), chłoporobotnik (chodzi przecież o jedną osobę, czerpiącą jednocześnie środki utrzymania z pracy na polu i zatrudnienia w przemyśle) czy chyba najbliższy duchowi naszych rozważań radiomagnetofon. Do tego dorzucę jeszcze tytuł powieści Tadeusza Konwickiego Zwierzoczłekoupiór — i wszystko jasne…
Zapamiętajmy więc: chłodziarkozamrażarka, pralkosuszarka, radiomagnetofon, suszarkolokówka, suszarkoprostownica, lokówkoprostownica, spódnicospodnie.
Pisownia alternatywna
Warto na koniec dodać, że pisownia z łącznikiem jest stosowana, gdy zamiast rzeczownika złożonego używamy zestawienia dwóch rzeczowników w formie podstawowej, np.
W kolejnym wpisie omówię pisownię przymiotników złożonych — również (ale tylko częściowo) w kontekście pisowni nazw urządzeń.
8 lut 2021 o 16:36
Bardzo dziękuję za bardzo potrzebny wpis, bo właśnie intuicyjnie poprawiłam koto-psa na kotopsa i rozpaczliwie szukałam potwierdzenia. Pozdrawiam. 🙂