min, min., m.in. — skrótowe pole minowe

Język, Ortografia, Wskazówki poprawnościowe   

Tym razem o trzech wymienionych w tytule skrótach: min, min., m.in., które składają się z identycznych liter, przez co bywają mylone.

min.

Skrót ten zapisywany z kropką oznacza wyrazy minimum, minimalny lub minister (słowo ministra pominę milczeniem…). Działa tu ogólna zasada pisowni skrótów tworzonych od pojedynczych wyrazów — ostatnia litera skrótu jest inna niż ostatnia litera skracanego wyrazu, więc skrót kończy się kropką.

min

Skrót ten zapisywany bez kropki oznacza minutę. Brak kropki wynika tu z ogólnej zasady pisowni symboli wielkości fizycznych. Co prawda, skróty godziny lub miesiąca i roku zapisujemy z kropką (odpowiednio: godz. lub g., mies., r.), lecz skróty te nie mają statusu symboli wielkości fizycznych. Status taki w wypadku godziny ma symbol h.

m.in.

Skrót w tej postaci oznacza między innymi. Działa tu zasada tworzenia skrótów od wyrażeń kilkuwyrazowych, w których którykolwiek wyraz zaczyna się samogłoską — w takim wypadku litery reprezentujące kolejne wyrazy wyrażenia oddzielamy kropkami bez spacji.

Podsumowanie

min = minuta
min. = minister, minimum, minimalny
m.in. = między innymi

5 komentarzy do “min, min., m.in. — skrótowe pole minowe”

 1. torus stwierdza:

  A to co za dziwoląg?!
  „Być Może Zainteresują Cię Również Te Artykuły”
  I to ma być poprawna polszczyzna?!

 2. Łukasz Rokicki stwierdza:

  @ torus
  Doskonale zdaję sobie sprawę z tego błędu, ale w opcjach ustawień odpowiadającej za to wtyczki nie widzę możliwości zmiany tego. Proszę więc, aby zamiast zwracać uwagę na oczywiste niedociągnięcia niezależne ode mnie, raczej zaproponować jakieś rozwiązanie problemu.Ale to raczej prośba do programistów, a nie nienawistników (potocznie zwanych hejterami).

 3. brb stwierdza:

  Nagminny, obrzydliwy błąd na bannerach reklamowych i ekranach drogowych doprowadzający mnie do szewskiej pasji… „Centrum Handlowe 15 min. stąd”, „Mycie auta w 10 min.” „Objazd centrum do ul. .. 20 min.”

 4. Szara Wilk stwierdza:

  Wątpię, aby redakcja miała wpływ na błędy na banerach reklamowych.

 5. DK stwierdza:

  Dziękuję za min., a zwłaszcza za ministrę. A jeżeli będzie z panem dyskutował ktoś od „zbabszczania” nazw, tytułów itp. to proszę go zapytać jak się będzie zwracał do pani major: majorka, a może majora? Czuwaj

Zostaw komentarz

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski. Modyfikacja: Łukasz Rokicki.
RSS wpisów RSS komentarzy