Chłopaki zrobili czy chłopaki zrobiły?

Baza wiedzy, Język, Odmiana, Składnia, Wskazówki poprawnościowe   

Kilka dni temu, a dokładniej w sobotę, po niespodziewanie udanym dla naszych skoczków narciarskich drużynowym konkursie skoków w Zakopanem, redaktor TVP zapytał trenera Kruczka, co jest ważniejsze: czy dobre wyniki czy to, że chłopaki się przełamali. Czy użył poprawnej formy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, aczkolwiek wiąże się z nią pewna ciekawostka obnażająca niekonsekwencję w systemie językowym.

Sprawa kluczowa: rodzaj gramatyczny

Sprawą kluczową dla naszych rozważań jest ustalenie, jaki rodzaj gramatyczny ma rzeczownik chłopak. W liczbie pojedynczej jest to oczywiście rodzaj męski (ten chłopak). Trochę trudniej może być w liczbie mnogiej, w której rodzaje mamy dwa: męskoosobowy i niemęskoosobowy. Ustalenie rodzaju gramatycznego w liczbie mnogiej, podobnie zresztą jak w pojedynczej) lepiej oprzeć nie na definicji ani kryterium semantycznym, gdyż ta metoda bywa zawodna (rodzaj gramatyczny a rodzaj naturalny to dwie różne sprawy…). Lepiej podeprzeć się niezawodną prawidłowością, zgodnie z którą:

Formy rzeczowników rodzaju męskoosobowego łączą się z zaimkiem wskazującym ci (np. ci mężczyźni, ci myśliwi, ci filozofowie), a formy rzeczowników rodzaju niemęskoosobowego łączą się z zaimkiem wskazującym te (np. te stoły, te kobiety, te dzieci).

Forma chłopaki łączy się z zaimkiem te (te chłopaki), więc ma rodzaj niemęskoosobowy.

Przy ustalaniu formy czasownika mu towarzyszącego trzeba podeprzeć się inną regułą:

W 3. os. l.mn. czasowniki w czasie przeszłym łączące się z podmiotem rodzaju męskoosobowego przyjmują końcówkę -li, a łączące sie z podmiotem rodzaju niemęskoosobowego przyjmują końcówkę -ły.

W związku z powyższym w czasownikach towarzyszących rzeczownikowi chłopaki należy w czasie przeszłym użyć końcówki -ły. Tak więc poprawne będą formy chłopaki zrobiły, chłopaki przełamały się itp.

Rodzajowy galimatias

Warto zauważyć, że bardzo podobny, wręcz identyczny, pod względem znaczenia wyraz chłopiec (mający w liczbie pojedynczej tak samo jak chłopak rodzaj męski) ma w liczbie mnogiej rodzaj męskoosobowy (ci chłopcy), a więc zupełnie inny niż chłopaki. Dlatego w połączeniu z nim używać należy form chłopcy zrobili, chłopcy przełamali się itd. Skąd ta rozbieżność? Dlaczego rzeczowniki określające ten sam obiekt mogą mieć różny rodzaj? Bo tak już jest…

I jeszcze jedno, tak przy okazji. Pamiętajmy, że w polszczyźnie mamy rzeczownik chłopiec tworzący formę liczby mnogiej chłopcy i rzeczownik chłopak tworzący formę liczby mnogiej chłopaki (rodzaj niemęskoosobowy) albo… chłopacy (rodzaj męskoosobowy)! Tak, ta ostatnia forma też jest poprawna, chociaż mnie np. (i nie tylko mnie) bardzo kłuje w uszy i najchętniej skazałbym ją na językową banicję…

Podsumowanie

Podsumowując. Można powiedzieć:
chłopcy zrobili, chłopcy przełamali się
chłopaki zrobiły, chłopaki przełamały się
chłopacy zrobili, chłopacy przełamali się

9 komentarzy do “Chłopaki zrobili czy chłopaki zrobiły?”

 1. Polonofil stwierdza:

  Ja chciałbym zauważyć jeszcze jeden problem. Otóż takie rzeczowniki, jak „cham”, „gnój”, „zbir” czy właśnie „chłopaki” mają biernik l.mn. równy dopełniaczowi l.mn., czyli gramatycznie zachowuje się jak rzeczownik męskoosobowy i moim zdaniem forma „chamy/gnoje/zbiry/chłopaki zrobili” jest na równi dopuszczalna.

  PS przynajmniej w mowie potocznej widzę sens tego błędu.

 2. Łukasz Rokicki stwierdza:

  @ Polonofil
  Zgadza się, ale to sprawa drugorzędna. Decyduje jednak przynależność rodzajowa, a tę rozpoznamy najpewniej po zaimku wskazującym. Wspomniane przez Pana zjawisko zapewne ma charakter wtórny i jest skutkiem wyrównań analogicznych, które nie są w polskiej fleksji niczym wyjątkowym. Powiem tak. Mnie błędna forma nieszczególnie razi i nie sądzę, żeby obiektywnie rzecz ujmując była zbyt rażąca. Ale skoro wątpliwości się pojawiają, trzeba je rozstrzygnąć i wskazać właściwą formę.

 3. Mugol stwierdza:

  W 3. os. l.mn. czasowniki w czasie przeszłym łączące się z podmiotem rodzaju męskoosobowego przyjmują końcówkę -li, a łączące sie z podmiotem rodzaju niemęskoosobowego przyjmują końcówkę -ły.

  Z którego słownika brać takie informacje?

  Będę wdzięczny za odpowiedź, bo zawsze mam z tym problem!

 4. CathAvery stwierdza:

  Mnie interesuje jak się zachowa czasownik przy wołaczu ł.mn. rzeczownika chłopaki. „Chłopaki, byłyście najlepsze” czy „Chłopaki, byliście najlepsi”?

 5. Łukasz Rokicki stwierdza:

  @ CathAvery
  Chłopaki, byliście najlepsi. W tym akurat wypadku rodzaj naturalny bierze górę nad rodzajem gramatycznym. Chyba dlatego, że głupio zwracać się bezpośrednio do chłopaków jak do dziewczyn/

 6. Aneta stwierdza:

  Jak poprawnie powinnam powiedzieć. My(chłopcy i dziewczyny, dzieci)jako dzieci dużo wybiegali się, chodzili po lasach. Czy mówiąc tak jest poprawnie a jak nie to jak powinnam powiedzieć.

 7. Łukasz Rokicki stwierdza:

  @ Aneta
  Jeśli mówimy o zbiorze osób obu płci, używamy formy męskoosobowej, czyli My jako dzieci dużo wybiegaliśmy się, chodziliśmy po lasach. Podmiotem nie jest tu wyraz dzieci, gdyż on wchodzi tak naprawdę w skład nietypowo wyrażonego okolicznika czasu. Podmiotem jest zaimek my, który w zależności od stanu faktycznego może łączyć się z różnymi pod względem rodzaju formami czasownika.

 8. Tatiana stwierdza:

  Dzień dobry! Czyli na lekcji zwracam się do dzieci z pytaniem czy zrobiliście pracę domową?

 9. Łukasz Rokicki stwierdza:

  @Tatiana
  Jeśli dzieci mają różną płeć lub są to sami chłopcy, to tak.

Zostaw komentarz

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski. Modyfikacja: Łukasz Rokicki.
RSS wpisów RSS komentarzy