Prosty sposób na poprawę bezpieczeństwa dziecka

Inne   

Jak Państwo wiedzą, nie zniżam się do powielania materiałów z innych stron ani nie odchodzę od tematyki, której poświęcona jest ta strona, tym razem jednak sprawa jest godna zainteresowania, tym bardziej że wiem, iż często zaglądają tu osoby mające dzieci.

Wakacje to okres, w którym dzieci cieszą się większą swobodą i więcej czasu spędzają poza domem, nierzadko bez żadnego nadzoru. Niestety, tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo, iż staną się przedmiotem zainteresowania pedofilów i różnej maści złoczyńców. Warto więc skorzystać z prostego sposobu, który może przyczynić się do poprawy ich bezpieczeństwa. Mówiąc konkretniej, sposób ten ma za zadanie zapobiec wykorzystywaniu przez złoczyńców typowej dla dzieci naiwności.

Sposób ten opisuje znaleziony w sieci obrazek:

Warto więc ustalić z dzieckiem takie hasło uwierzytelniające. Należy przy tym zwrócić uwagę, żeby nie było zbyt oczywiste i łatwe do odgadnięcia. Odradzam więc imię mamy, nazwę ulicy, imię zwierzątka itd. Z tego względu lepsze będzie też hasło niz pytanie uwierzytelniające, gdyż nie mamy pewności, że osoba niepowołana nie dysponuje jakimiś informacjami na temat rodziny. Należy przy tym przestrzec dziecko, żeby nikomu tego hasła nie ujawniało ani przypadkowo nie „wygadało” go przestępcy w trakcie rozmowy, np. w sposób pokazany w sławnym filmie Rozmowy kontrolowane:

Ciotka Lusia: Słucham pana.
Molibden: Jestem przyjacielem Ryszarda.
Ciotka Lusia: Dzień dobry, proszę bardzo. Chwileczkę, jakiego Ryszarda?
Molibden: Ochódzkiego, pani siostrzeńca.
Ciotka Lusia: Aha, proszę. Hasło pan zna?
Molibden: Jakie hasło?
Ciotka Lusia: „Żyrafy wchodzą do szafy”.
Molibden: Oczywiście, że znam.
Ciotka Lusia: Musi pan je powiedzieć.
Molibden: Naturalnie: „Żyrafy wchodzą do szafy”.
Ciotka Lusia: „Pawiany wchodzą na ściany”. Proszę bardzo pana, proszę.1

Warto przy tym poinstruować dziecko, jak powinno zachować się, jeżeli rozmówca nie zna hasła lub w oczywisty sposób wydaje się podejrzany. Głośny okrzyk Ratunku, pedofil, oczywiście poparty ucieczką lub przynajmniej jej próbą, powinien być skuteczny, bo o ile złodziejowi nie każdy będzie skłonny przeszkodzić, o tyle na pedofilów i ich działalność nasze społeczeństwo jeszcze jest uwrażliwione, a ostatnią rzeczą, której pragnie taki osobnik, jest to, żeby ktoś go zauważył i zapamiętał jego wygląd, jest więc duże prawdopodobieństwo, że w takiej sytuacji… sam rzuci się do ucieczki…

Życzę bezpiecznych wakacji!


1 cyt. za: http://pl.wikiquote.org/wiki/Rozmowy_kontrolowane (wróć)

Zostaw komentarz

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski. Modyfikacja: Łukasz Rokicki.
RSS wpisów RSS komentarzy