Szczęśliwego Nowego Roku czy nowego roku?

Baza wiedzy, Język, Ortografia, Wskazówki poprawnościowe   

Po nieco żartobliwych życzeniach bożonarodzeniowo-noworocznych przyszedł czas na poważniejszy, chociaż również świąteczny temat. Wielu użytkowników zastanawia się na pewno, jakiej litery należy użyć, składając życzenia noworoczne (nie żadne *Życzenia Noworoczne — miejcie, ludzie, trochę umiaru w stosowaniu wielkiej litery) w formie pisemnej, i czy w związku z tym życzyć szczęśliwego nowego roku czy Nowego Roku; wszelkiej pomyślności w nowym roku czy Nowym Roku?

Otóż zgodnie z zasadą nazwy świąt rozpoczynamy wielkimi literami, np. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok, Boże Ciało, Święto Niepodległości, Dzień Ojca, Wszystkich Świętych itp. Jak widzimy, zasada ta nie dotyczy tylko pierwszego wyrazu nazwy, lecz wszystkich jej składników (z wyjątkiem ewentualnych spójników i przyimków, jak stanowi ogólna reguła).

Zgodnie z logiką pisownia Nowy Rok powinna odnosić się do święta o tej nazwie, tj. 1 stycznia, a nowy rok do całego roku. Tak wiec w wypływającej z zasady teorii wersja:
Szczęśliwego nowego roku
powinna być 365 lub 366 razy lepsza niż:
Szczęśliwego Nowego Roku
gdyż w pierwszym wypadku chodzić powinno o cały rok, w drugim tylko o konkretny dzień — 1 stycznia, czyli (jak wspomniałem) święto zwane Nowym Rokiem.

Tyle logika. Niestety, drogi przyjętego uzusu, czyli zwyczaju społecznego, i logiki często nie pokrywają się, w związku z czym w tym wypadku nie stosujemy pisowni zgodnej z logiką, lecz tę zgodną ze zwyczajem, czyli:
Szczęśliwego Nowego Roku
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Tak czy owak pisownia:
*Wszystkiego najlepszego w 2014 Roku
jest już ortograficznym nadużyciem.

Zostaw komentarz

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski. Modyfikacja: Łukasz Rokicki.
RSS wpisów RSS komentarzy