Językowe popisy dziennikarzy (i nie tylko) w roku 2015

Język, Z przymrużeniem oka   

Po prezentacji językowych popisów dziennikarzy w 2013 i 2014 roku pora przyszła na poznęcanie się nad co ciekawszymi ich (i nie tylko ich, gdyż tym razem przytaczam też teksty zasłyszane w rozmowach tzw. zwykłych ludzi) dokonaniami odnotowanymi na facebookowym profilu tej strony w minionym dopiero roku 2015. Miłej lektury!

1. Ksero a linia spalonego

Tekst dnia: „Nie było spalonego. Równo dosłownie stali, jak — powiedziałbym — ksero przesunięte względem oryginału. W takim ustawieniu” (Canal+ Sport, Real — Schalke).
Albo sens tego porównania jest wątpliwy, albo ja jakiś niekumaty dzisiaj jestem.
10.03.2015

Minęły miesiące, a ja dalej nie jestem w stanie odtworzyć logiki p. redaktora. Miało być oryginalnie, ale wyszło jakoś bez wyrazu i z wątpliwym sensem.

2. Klonowanie żużlowców?

Tekst dnia: „Chris Holder i Matej Zagar na torach trzecich i czwartych”. (Canal+ Sport, GP Polski na żużlu).
To chyba pierwsze w historii zawody żużlowe (i chyba nie tylko), w których torów trzecich i czwartych jest po kilka. A skoro tak, to i sami zawodnicy chyba musieli się zmultiplikować, żeby na kilku torach jednocześnie wystąpić. Cud!
18.04.2015

3. wielopokoleniowe osobistości hokeja

Tekst dnia: „Tutaj wiele jest takich osobistości wielopokoleniowych, powiedziałbym”. (TVP Sport, hokej, półfinał MŚ USA — Rosja).
„Osobistość wielopokoleniowa”… Dobre… Oczywiście, słowo „powiedziałbym” sugeruje, iż redaktor dobrze zdawał sobie sprawę z tego, co powiedział, i chyba należy to potraktować jako zamierzony żart. Mimo wszystko tekst zasługuje na odnotowanie.
16.05.2015

4. Sześć wyrazów, dwa błędy

I jeszcze jeden tekst dnia: „Może zmazałby trochę karę, którą popełni”. (TVP Sport, hokej, polfinał MŚ USA — Rosja). Tym razem redaktor nie żartował…
16.05.2015

Dla niezorientowanych: zmazać można winę, nie karę. Poza tym kary nie można popełnić, lecz ponieść. Popełnić można jakieś przestępstwo, nawet nie winę. Bełkot.

5. Minister ministerstwa

Tym razem nie zawinił dziennikarz, lecz p. Kopacz, której wypowiedź tak oto skomentowałem:

Niechby ktoś oświecił p. Kopacz, że nie istnieje żaden „minister MSW”, tylko „minister spraw wewnętrznych”.
11.07.2015

Nie ma kogoś takiego jak *minister MSW. Właściwe sformułowanie podałem w powyższym komentarzu. Nieco mniej formalnie można byłoby ewentualnie powiedzieć szef MSW.

6. Z czego murarz domy buduje?

Zasłyszana rozmowa.
— Mamo — pyta dziecko — czy ten dom zbudował ten pan, co w nim mieszka?
— Chyba nie. Pewnie jacyś murarze.
Myślę sobie: jasne, kobitko, murarze zbudowali dom z drewna… Dziecka to ty logiki nie nauczysz…
13.08.2015

Nie wymagam od nikogo wiedzy technicznej, ale pewne rzeczy zawarte są w samych wyrazach.

7. Państwo Islamskie podbija Polskę!

Mój komentarz do newsa z portalu wp.pl:

I tak z Wirtualnej Polski można się dowiedzieć, że Państwo Islamskie opanowało „terytorium 1/4 Polski”. Nie brzmi to najlepiej, a już tym bardziej jednoznacznie, szczególnie gdy czyta się coś takiego z samego rana. Na pierwszy rzut oka można się zastanawiać, czy nie przespaliśmy ich inwazji. Lepiej było dla pewności napisać: „nad terytorium zbliżonym do 1/4 powierzchni Polski”. I wszystko byłoby jasne od początku do końca. Czepiam się?
22.08.2015

8. Chopin wielkim filmowcem był!

Zasłyszane.
— Nie pamiętam, jak jej dziecko ma na imię. Jak jedna z tych filmowych nagród…
— Fryderyk?
— Nie… Już wiem. Oskar.
22.08.2015

9. Żużlowe zajeżdżanie polszczyzny

Tekst dnia: […] gdzieś tam wynosząc się dwa metry od krawężnika i z powrotem wracając z wyjścia po krawężniku […]
Canal+. GP Słowenii (żużel).
12.09.2015

Jeśli ma się poję.cie o żużlu i żużlowym slangu można tę wypowiedź zrozumieć, jednak nastąpiło tu zbytnie skondensowanie treści, całość nie brzmi dobrze, do tego jeszcze ten nieznośny pleonazm wracając z powrotem.

10. Wspierajmy terrorystów?

Tekst dnia: „Wszystkie siły całej Europy powinny się zjednoczyć przeciwko walce z terroryzmem” (G. Szapołowska dla TVP Info).
14.11.2015

Rozumiem, że poruszenie związane z tragicznymi wydarzeniami w Paryżu wpłynęło na zniweczenie logiki wypowiedzi. cały kontekst wypowiedzi, w jakim padły te słowa, wskazuje, że zamierzony sens wypowiedzi był przeciwny do tego, który z niej wynikł.

11. Szeregi zawodnika

Tekst dnia: „Szukał jeszcze kolana Bieńkowski, ale również zmęczenie wkrada się coraz bardziej w jego szeregi”, (KSW 33)
Nie wiedziałem, że jeden zawodnik może tworzyć szeregi. Jeśli tak, to walka jest nie fair, gdy przeciwnik jest jeden… Powinni tego zabronić.
28.11.2015

Bonus. Piłkarze pogrzebani na stojąco

Jako bonus tekst, który z nadmiaru emocji i radości zapomniałem odnotować na stronie.

Stoją już w tej chwili w katakumbach Stadionu Narodowego obie reprezentacje, a także sędziowie z Turcji.
(Polsat Sport, el. ME.Polska — Irlandia)
11.10.2015

Przede wszystkim należałoby zapytać, czy umiejscowienie katakumb, czyli podziemi, w których grzebie się zmarłych, na stadionie jest zgodne z przepisami. Grunt, że nasi reprezentanci nie polegli, lecz wygrali i awansowali do turnieju finałowego ME 2016. I tym optymistycznym akcentem…

Zostaw komentarz

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski. Modyfikacja: Łukasz Rokicki.
RSS wpisów RSS komentarzy